Institut vakillari Tojikistonda o‘tkazilgan qonun ustuvorligi bo‘yicha milliy forumda ishtirok etdilar
05.11.2025 4086
Tojikiston Respublikasining Konstitutsiyasi qabul qilinganining 31 yilligi munosabati bilan Dushanbe shahrida “Qonun ustuvorligi bo‘yicha 11-milliy forum” bo‘lib o‘tdi.
Forumning asosiy maqsadi — MDH mamlakatlari vakillarini yagona muloqot maydonida birlashtirish, o‘zaro tajriba almashish, huquqiy islohotlar borasidagi ilg‘or tajribalarni muhokama qilish hamda mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishdan iborat bo‘ldi.
Direktor Yesemurat Kanyazov forumda kirish so‘zi bilan chiqish qildi hamda birinchi sessiyada — “Adolatga erkin kirish inson huquqlarini himoya qilishning konstitutsiyaviy kafolati sifatida” mavzusida shuningdek, u “Raqamlashtirish sharoitida fuqarolik huquqi: raqamli mulk, smart shartnomalar va elektron dalillar” mavzusida ma’ruza bilan ishtirok etdi.
Tadbir davomida MDH davlatlari adliya tizimi vakillari o‘zaro fikr va tajriba almashib, qonun ustuvorligini ta’minlash va huquqiy tizimni raqamlashtirish yo‘nalishlarida hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.

Представители института приняли участие в Национальном форуме верховенства права в Таджикистане.
В Душанбе в связи с 31-й годовщиной принятия Конституции Республики Таджикистан состоялся "11-й Национальный форум по верховенству закона."
Основной целью форума является объединение представителей стран СНГ на единой диалоговой площадке, обмен опытом, обсуждение передового опыта правовых реформ и дальнейшее развитие регионального сотрудничества.
Директор Есемурат Каньязов выступил с вступительным словом на форуме и на первой сессии - на тему "Свободный доступ к правосудию как конституционная гарантия защиты прав человека," а также выступил с докладом на тему "Гражданское право в условиях цифровизации: цифровая собственность, смарт-контракты и электронные доказательства."
В ходе мероприятия представители системы юстиции стран СНГ обменялись мнениями и опытом, обсудили вопросы укрепления сотрудничества в сфере обеспечения верховенства закона и цифровизации правовой системы.