Кадрлар тайёрлаш масалалари муҳокама этилди
Ўзбекистонни ривожланган мамлакатга айлантириш мақсадига  жадал ислоҳотлар, илм-маърифат ва инновация билан эришиш мумкин. Бунинг учун, авваламбор, ташаббускор ислоҳотчи бўлиб майдонга чиқадиган, стратегик фикр юритадиган, билимли ва малакали янги авлод кадрларини тарбиялаш зарур. Давлатимиз раҳбарининг парламентга йўллаган Мурожаатномасида билдирилган бу фикрлар Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш марказида ўтказилган давра суҳбатининг асосини ташкил этди.
“Ўзбекистонда янги авлод кадрлари малакасини ошириш тизимининг назарий ва амалий муаммолари” мавзусидаги тадбирда Олий Мажлис Сенати Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси Робахон Махмудова, Сенат Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси Қутбидин Бурхонов, Сенат Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Батир Матмуратов иштирок этди. Таъкидланганидек,  бугунги кунда юрист кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини оширишда Юристлар малакасини ошириш маркази алоҳида ўринга эга. Хусусан,  2019 йилнинг ўзида Марказда 4000 нафардан ортиқ тингловчи малака оширди.
2020 йилдан нотариусларнинг малака ошириш курслари ўқув жараёнига ўқитишнинг замонавий шакл ва технологиялари, жумладан, масофавий таълим шакли ҳам жорий этилди. Бошқа соҳа мутахассисларининг ҳуқуқий билимларини ошириш бўйича қатор янги курслар ташкил этилди.  Тадбирда сўзга чиққанлар кенг қамровли ва жадал ислоҳотлар амалга оширилаётган шароитда қайта тайёрлаш ва малака ошириш тизимини ривожланган давлатлар даражасига кўтариш муҳим масала эканлигини қайд этишди. Шунингдек, бу жараёнда тегишли муассасаларнинг ўзаро ҳамкорлигини кучайтириш, ўқитишнинг янги услуб ва шаклларини жорий этиш, замонавий адабиётлар ишлаб чиқиш, қайта тайёрлаш ва малака оширишнинг долзарб муаммоларини аниқлаш ва ечимини топишга қаратилган илмий анжуманларни мунтазам ўтказиб туриш самарали натижалар бериши мумкинлигини алоҳида таъкидладилар.
Давра суҳбати якунида хулоса ва таклифлар муҳокама қилиниб, кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилди.

Обсуждены вопросы подготовки кадров
Благодаря ускоренным реформам, науке и просвещению и инновациям можно достичь цели превращения Узбекистана в развитое государство. Для этого, прежде всего, нужно воспитать образованные и квалифицированные кадры нового поколения, способные быть реформаторами и стратегически мыслить. Эти идеи, озвученные в Послании главы государства парламенту, составили основу «круглого стола», состоявшегося в Центре повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан
В мероприятии на тему «Теоретические и практические проблемы повышения квалификации кадров нового поколения в Узбекистане» приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения Робахон Махмудова, председатель Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности Кутбидин Бурхонов, председатель Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Батир Матмуратов.
Отмечалось, что сегодня Центр повышения квалификации юристов занимает особое место в системе переподготовки и повышения квалификации юристов. В частности, лишь в 2019 году в Центре свыше 4000 слушателей повысили свою квалификацию.
С 2020 года в учебный процесс курсов повышения квалификации нотариусов внедрены современные формы и технологии обучения, в том числе форма дистанционного обучения. Организован ряд новых курсов по повышению правовых знаний специалистов других сфер.
Выступившие отметили, что поднятие системы переподготовки и повышения квалификации на уровень развитых государств в условиях широкомасштабных и динамичных реформ является важным. Особо отмечалось, что проведение научных мероприятий, направленных на усиление взаимодействия соответствующих учреждений в данном процессе, внедрение новых методов и форм обучения, разработку современной литературы, выявление и решение актуальных проблем переподготовки и повышения квалификации, может даст эффективные результаты.
По итогам «круглого стола» обсуждены предложения, разработаны рекомендации по совершенствованию системы переподготовки и повышения квалификации кадров..