Сунъий интеллект ва ҳуқуқ: келажак сари муҳим қадам
Адлия тизимида рақамли трансформация жараёнлари изчил давом этаётган бир даврда Юридик кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтида “Ҳуқуқни қўллаш амалиётида сунъий интеллектни жорий этиш истиқболлари: қиёсий-ҳуқуқий таҳлил” мавзусида республика илмий-амалий конференция юқори савияда ташкил этилди.
Мазкур нуфузли анжуман ҳуқуқ соҳасида инновацион технологияларни жорий этиш, сунъий интеллект имкониятларидан самарали фойдаланиш ҳамда замонавий ҳуқуқий механизмларни шакллантириш масалаларига бағишланди.
Тадбирда етакчи олимлар, ҳуқуқшунос-амалиётчилар, суд-ҳуқуқ тизими вакиллари, IT мутахассислари ва илмий-тадқиқот муассасалари ходимлари фаол иштирок этиб, долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар.
-Сунъий интеллектни ҳуқуқни қўллаш амалиётига интеграция қилиш
-Суд қарорларида инсон омили ва алгоритмик ёндашув мувозанати
-Шаффофлик, ҳисобдорлик ва этик масалалар
-Маълумотлар ҳимояси ва шахсий ҳаёт дахлсизлиги
-Кибержиноятларга қарши курашишнинг замонавий усуллари каби йўналишлар муҳокама марказида бўлди.
Kонференция якунида ишлаб чиқилган илмий хулосалар ва амалий тавсиялар ҳуқуқни қўллаш тизимини модернизация қилиш, қонунчиликни такомиллаштириш ҳамда сунъий интеллект технологияларини хавфсиз ва самарали жорий этишда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Мазкур тадбир нафақат илмий мулоқот майдони, балки келажакдаги кенг кўламли ислоҳотлар учун мустаҳкам концептуал асос бўлиб хизмат қилади.

Искусственный интеллект и право: важный шаг в будущее
В условиях последовательного развития процессов цифровой трансформации в системе юстиции в Институте переподготовки и повышения квалификации юридических кадров была на высоком уровне организована республиканская научно-практическая конференция на тему: «Перспективы внедрения искусственного интеллекта в правоприменительную практику: сравнительно-правовой анализ».
Данное авторитетное мероприятие было посвящено вопросам внедрения инновационных технологий в правовую сферу, эффективного использования возможностей искусственного интеллекта, а также формирования современных правовых механизмов.
В мероприятии приняли активное участие ведущие ученые, юристы-практики, представители судебно-правовой системы, IT-специалисты и сотрудники научно-исследовательских учреждений, которые обменялись мнениями по актуальным вопросам.
-Интеграция искусственного интеллекта в правоприменительную практику
-Баланс между человеческим фактором и алгоритмическим подходом в судебных решениях
-Вопросы прозрачности, подотчетности и этики
-Защита данных и неприкосновенность частной жизни
-Современные методы борьбы с киберпреступностью
По итогам конференции было подчеркнуто, что выработанные научные выводы и практические рекомендации имеют важное значение для модернизации правоприменительной системы, совершенствования законодательства, а также безопасного и эффективного внедрения технологий искусственного интеллекта.
Данное мероприятие послужит не только площадкой для научного диалога, но и прочной концептуальной основой для будущих масштабных реформ.