Юристлар малакасини ошириш маркази раҳбарларининг Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти (ЕХҲТ)нинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори билан учрашуви
14.01.2020 7736
2020 йил 14 январь куни Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази директори Қутбидин Бурханов Марказда Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти (ЕХҲТ)нинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, элчи Жон МакГрегор билан учрашди.
Учрашувда томонлар Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти (ЕХҲТ)нинг “Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази фаолиятини қўллаб-қувватлаш лойиҳаси доирасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилишди. Таъкидланишича, томонлар ўртасидаги ўн йилдан ортиқ вақт мобайнида йўлга қўйилган ҳамкорлик алоқалари ривожланиб бормоқда. 2009 йил лойиҳанинг биринчи босқичини амалга оширишга киришилган эди ва ушбу даврда бир қатор ишлар бажарилди.
Ўтган йиллардаги ҳамкорлик даврида Юристлар малакасини ошириш маркази профессор-ўқитувчилари ва ходимлари ЕХҲТ минтақасидаги бир қатор  давлатларда бўлиб, хорижий тажрибалар билан танишди, халқаро эксперт ва амалиётчилар томонидан ўтказилган семинар-тренингларда иштирок этишди. ЕХҲТ лойиҳалари кооординатори кўмаги билан Марказ компьютер ускуналари янгиланди, замонавий интерфаол ёзув экранлари сотиб олинди, Ахборот-ресурс маркази янги, хорижий юридик  адабиётлар билан бойитилди. Шунингдек, Марказ профессор-ўқитувчилари томонидан яратилган илмий-амалий адабиётларни нашр этиш алоҳида йўналишга айланди. Чоп этилган адабиётлар тингловчилар ва турдош таълим муассаларига бепул тарқатилди.
Марказ директори Қ.Бурханов биргаликда олиб борилган ишларнинг натижаларини қайд этиш баробарида, Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 27 июндаги “Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 531-сонли қарорининг қабул қилиниши муҳим қадамлардан бўлгани, Марказ фаолияти ушбу қарор асосида такомиллаштирилгани ва янги вазифалар қўйилаётгани, хусусан, малака ошириш ва қайта тайёрлашнинг янги йўналишлари ташкил этилганини таъкидлади.
Элчи Жон МакГрегор Ўзбекистонда юқори малакали мутахассислар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш бўйича ўзининг таклифларини баён қилди. У таъкидлаганидек, Марказ лойиҳалар координатори идорасининг муҳим шерикларидан бўлиб келгани ва келажакда ҳамкорлик фаолияти янада такомиллашишига ишонч билдирди. Шунингдек, у 2020 йилга қадар режалаштирилган ишлар доирасида ўқув жараёнига янги инновацион технологияларни жорий этиш бўйича профессор-ўқитувчилар учун ўқув семинарлари ташкил этиш, юридик кадрларни ўқитишдаги энг яхши тажрибаларни ўрганиш учун ЕХҲТ минтақасидаги мамлакатларга ўқув-амалиёт сафари ташкил этиш, қўшма нашрларни амалга ошириш, Марказ веб-сайтини модернизациялаш ишларини биргаликда олиб борилишини таъкидлаб ўтди.

Встречи руководства Центра повышения квалификации юристов с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане
14.01.2020 8124
14 января 2020 года в Центре повышения квалификации юристов при министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча директора Центра К.Бурханова с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Послом Джоном МакГрегором.
Посол Джон МакГрегор, нанёс визит вежливости для обсуждения перспектив сотрудничества в рамках реализуемого проекта ОБСЕ «Поддержка деятельности Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан. Этап IV».
Тесное сотрудничество между организациями развивается уже более десяти лет. В 2009 году был дан старт первому этапу названного проекта. За прошедшее время удалось проделать большую работу. В рамках сотрудничества специалисты Центра получили возможность ознакомиться с зарубежным опытом повышения квалификации юристов: был организован целый ряд зарубежных ознакомительных визитов, ведущие зарубежные специалисты-практики привлекались для проведения тренингов и мастер-классов для профессорско-преподавательского состава. Благодаря содействию Координатора проектов ОБСЕ в Центре обновлялось компьютерное оборудование, были закуплены современные интерактивные доски, зарубежными изданиями по вопросам теории и практики правоприменения пополнялся библиотечный фонд. Также, отдельным направлением стало издание научно-практических пособий и учебников, подготовленных специалистами Центра. Данная литература на безвозмездной основе распространяется среди слушателей.
Директор Центра К.Бурханов, отмечая впечатляющие результаты совместной работы, подчеркнул, что работа Центра продолжает совершенствоваться, 27 июня 2019 года было принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №531 «О дальнейшем совершенствовании деятельности Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан», благодаря которому утверждена обновлённая структура организации, определены новые направления деятельности, созданы дополнительные условия для организации на высоком уровне учебного процесса и стимулирования работы сотрудников.
Господин Джон МакГрегор отметил те усилия, которые принимаются в Узбекистане для совершенствования процесса подготовки высококлассных специалистов, и в особенности представителей юридических специальностей. Он подчеркнул, что Центр всегда являлся одним из важных партнёров Офиса Координатора проектов и, несомненно, будет им оставаться в дальнейшем.
Он также сообщил, что на 2020 год запланированы такие важные совместные мероприятия, как организация семинара-тренинга по вопросам внедрения инновационных технологий в образовательный процесс, ознакомительная поездка в одну из стран региона ОБСЕ для изучения передовых тенденций образования юридических кадров, совместная издательская деятельность и работы по обновлению ВЕБ-сайта Центра.
Обсудив предварительные вопросы реализации каждого из пунктов, стороны условились осуществлять сотрудничество, согласно утверждённому Плану.