Жорий йилнинг 15 февраль куни Юристлар малакасини ошириш марказида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ва Адвокатлар палатаси ҳамкорлигида  “Конституциявий шикоят институтининг назарий ва амалий масалалари” мавзусида давра суҳбати  ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди судьялари, Адлия вазирлиги, Адвокатлар палатаси, жойлардаги адвокатлик тузилмалари вакиллари, Тошкент давлат юридик университети, Юристлар малакасини ошириш маркази профессор-ўқитувчилари ва тингловчилари, шунингдек, ОАВ вакиллари  иштирок этдилар.
Тадбирда Конституциявий суднинг фуқароларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш  билан боғлиқ фаолиятига доир масалалар атрофлича муҳокама этилди.  Жумладан, Конституциявий судда фуқаролар ва юридик шахслар мурожаатларини кўриб чиқишнинг  процессуал хусусиятлари, адвокатларнинг фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини янада кенгроқ ҳимоя қилишда ўрни ва ролига оид фикрлар алмашилди.

«Теоретические и практические вопросы Института конституционной жалобы»
15 февраля т.г. в Центре повышения квалификации юристов совместно с Конституционным судом Республики Узбекистан и Палатой адвокатов состоялся круглый стол на тему «Теоретические и практические вопросы Института конституционной жалобы».
В мероприятии приняли участие судьи Конституционного суда Республики Узбекистан, Министерства юстиции, Палаты адвокатов, представители местных адвокатских организаций, преподаватели и студенты Ташкентского государственного юридического университета, Центра повышения квалификации юристов , а также представители средств массовой информации.
На мероприятии подробно обсуждались вопросы, связанные с деятельностью Конституционного Суда по рассмотрению обращений граждан. В частности, состоялся обмен мнениями относительно процессуальных особенностей рассмотрения обращений граждан и юридических лиц в Конституционный Суд, места и роли адвокатов в более широкой защите конституционных прав граждан.