Юристлар малакасини ошириш: замонавий ҳолати ва келажакдаги истиқболи
2020 йил 27 февралда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази ва Ўзбекистондаги USAID ( АҚШ) агентлиги билан ҳамкорликда Самарқанд вилояти адлия идораси ходимлари, адвокатлар ва юридик хизмат ходимлар учун “Юристлар малакасини ошириш: замонавий ҳолати ва келажакдаги истиқболи” мавзусида семинар тренинг ташкил этилди.
Адлия тизимида аҳоли билан малакали ишлаш юридик ходимларнинг самарали фаолият олиб боришида муҳим аҳамиятга эга. Ҳар қандай юридик малакага эга бўлган шахсда аҳоли билан ишлаш тажрибаси ҳамда ривожланган коммуникатив (оғзаки ва ёзма) қўникмалари бўлиши лозим.
Семинар-тренингнинг мақсади юрист кадрларнинг қонуний фаолияти учун зарур бўлган асосий ва махсус кўникмаларни ҳамда касбий аҳамиятга эга бўлган фазилатларни шакллантириш ҳисобланади.
Семинар-тренинг учта сессиядан иборат бўлиб, қўйидаги тематик блокларни ўз ичига олади: юристнинг касбий фазилатлари ва кўникмалари; адвокатнинг касбий фазилатлари ва кўникмалари; Ўзбекистон Республикасида медиация: ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари.
Семинар тренинг натижасида, қисқа вақт мобайнида иштирокчилар касбий билимларни сезиларли даражада ва ҳар томонлама ошириб, ўзларини қизиқтирган ва долзарб саволларга жавоб олишга муваффақ бўлишди.
Мавзунинг долзарблигини ва унга мутахассисларнинг доимий қизиқишини инобатга олган ҳолда, Юристлар малакасини ошириш маркази мазкур соҳадаги илғор тажриба ва инновацияларни ҳисобга оллиб, маҳаллий ва хорижий мутахассисларни жалб этган ҳолда ахборот–таълим ва маърифий тадбирларни ўтказишни доимий равишда ўтказиб боришни режалаштирган

Повышение квалификации юристов: современное состояние и перспективы
27 февраля 2020 года Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан при содействии Агентства USAID (США) в Узбекистане был организован семинар-тренинг на тему «Повышение квалификации юристов: современное состояние и перспективы» для юристов Самаркандской области.
В работе юриста решающее значение имеет его квалификация и профессиональные навыки. Также в целях повышения качества работы с населением немаловажное значение имеют и коммуникативные навыки.
Современные юристы в ходе своей профессиональной деятельности сталкиваются с обработкой огромного объёма информации. Для эффективной работы важно применять свои аналитические способности, логику. Важно уметь быстро находить, обобщать и использовать нужную информацию.
Именно поэтому Целью проведённого семинара семинара-тренинга стало формирование у юристов базовых и специальных навыков, необходимых для юридической деятельности, и профессионально значимых качеств.
Семинар тренинг состоял из трёх сессий, которые включали в себя следующие тематические блоки: профессиональные качества юриста,  профессиональные навыки юриста, а также медиация в Республике Узбекистан: современное состояние и перспективы развития.
Участники мероприятия смогли в сжатые сроки существенно и комплексно повысить уровень своих профессиональных знаний, и получить ответы на самые насущные вопросы.
Учитывая актуальность тематики и постоянно растущий интерес специалистов к ней, Центр повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан планирует продолжить проведение информационно-образовательных и просветительских мероприятий, привлекая как отечественных, так и зарубежных экспертов, с учетом передового опыта и инновации в этой области.