BMT XALQARO HUQUQ KOMISSIYASI TOMONIDAN O‘RGANILAYOTGAN DOLZARB MAVZULAR MUHOKAMA QILINDI
2020-yilning 11-may kuni BMT Xalqaro huquq komissiyasi tomonidan o‘rganilayotgan dolzarb mavzularga bag‘ishlangan videokonferensiya rejimidagi davra suhbati o‘tkazildi.
Videokonferensiya Tashqi ishlar vazirligi tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan birgalikda tashkil etildi. Unda Toshkent davlat yuridik universiteti, Yuristlar malakasini oshirish markazi va boshqa ilmiy-akademik doiralar vakillari ham ishtirok etdilar.
Davra suhbatida ishtirokchilar tomonidan «Umumiy xalqaro huquqning imperativ normalari (jus cogens)» va «Xalqaro shartnomalarni vaqtincha qo‘llash» mavzulari hamda ushbu mavzular doirasida Xalqaro huquq komissiyasi tomonidan ishlab chiqilayotgan xulosa va rahbariy qoidalar loyihalari muhokama qilindi.
Bundan ko‘zlangan maqsad esa xalqaro huquq normalarining yaratilishida ishtirok etuvchi xalqaro tuzilmalarda O‘zbekiston Respublikasining faolligini oshirish va xalqaro huquq norma ijodkorligi jarayonida davlatimiz manfaatlarini maksimal darajada inobatga olinishini ta’minlashdir.
Ta’kidlash joizki, ushbu davra suhbati xalqaro norma ijodkorligi faoliyatiga taalluqli masalalar muhokamasiga keng ilmiy-akademik doiralar vakillari jalb etilayotgan birinchi tadbir hisoblanadi.
Videokonferensiya yakunida ishtirokchilar tomonidan bildirilgan fikr va mulohazalar asosida yuqoridagi mavzular doirasidagi Xalqaro huquq komissiyasining loyihalari yuzasidan davlatimizning rasmiy pozitsiyasini shakllantirish uchun bir qator takliflar taqdim etildi.

ОБСУЖДЕНЫ АКТУАЛЬНЫЕ ТЕМЫ, РАССМАТРИВАЕМЫЕ КОМИССИЕЙ МЕЖДУНАРОДНОГО ПРАВА ООН
11 мая 2020 года проведен «круглый стол» в режиме видеоконференции, посвященный актуальным темам, рассматриваемым Комиссией международного права ООН.
Видеоконференция организована Министерством иностранных дел совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии. В ней также приняли участие представители Ташкентского государственного юридического университета, Центра повышения квалификации юристов и других научно-академических кругов страны.
В ходе «круглого стола» участники рассмотрели темы «Императивные нормы общего международного права (jus cogens)» и «Временное применение договоров», а также проекты выводов и руководящих положений, разрабатываемые Комиссией международного права в рамках указанных тем.
При этом была намечена цель – активизация участия Республики Узбекистан в деятельности международных структур, принимающих участие в формировании норм общего международного права, и обеспечение максимального учета интересов нашего государства в международном нормотворческом процессе.
Следует отметить, что данный «круглый стол» является первым мероприятием своего рода, предусматривающим привлечение широких научно-академических кругов к обсуждению вопросов международной нормотворческой деятельности.
По итогам видеоконференции на основе высказанных участниками мнений и соображений представлен ряд предложений к позиции Узбекистана по вышеуказанным проектам Комиссии международного права.